Громадське обговорення запропонованих стандартів розпочинається 1 березня 2023 р.
Відбуваються значні зміни, спрямовані на вдосконалення Міжнародної концептуальної основи професійної практики (МКОПП) Інститута внутрішніх аудиторів, зокрема Міжнародних стандартів професійної практики внутрішнього аудиту (Стандартів). У 2020 році Рада з міжнародних стандартів внутрішнього аудиту розпочала безпрецедентне та всебічне оновлення МКОПП, включаючи Стандарти.
Тепер нові Стандарти майже готові! Англійська версія запропонованого проекту Стандартів буде відкрита для громадського обговорення та коментарів 1 березня і триватиме до 30 травня, а згодом з’являться версії 23 мовами.
Після аналізу відповідей та внесення необхідних змін Рада зі стандартів планує офіційно випустити нові Глобальні стандарти внутрішнього аудиту до кінця 2023 року.
Питання та відповіді
- ЯКИЙ ПОТОЧНИЙ ГРАФІК?
- ЯКІ ОСНОВНІ ЗМІНИ ДО СТАНДАРТІВ?
- ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ МКОПП?
- ЯК Я МОЖУ ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ ТА ВЗЯТИ УЧАСТЬ?
- ХТО ПОВИНЕН ВІДПОВІСТИ НА ПРОЕКТ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ?
- ЩО БУЛО ЗРОБЛЕНО ДЛЯ СТВОРЕННЯ ПРОЕКТУ НОВИХ СТАНДАРТІВ?
- КОЛИ БУДУТЬ ОНОВЛЕНІ ІСПИТИ ДЛЯ ПРАКТИКІВ З ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ ТА ІНШІ ПРОДУКТИ І ПОСЛУГИ ІВА ВІДПОВІДНО ДО НОВИХ СТАНДАРТІВ?
- КОЛИ НОВІ СТАНДАРТИ НАБУДУТЬ ЧИННОСТІ ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ?
- КОЛИ ПОСІБНИК З ОЦІНКИ ЯКОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ БУДЕ ОНОВЛЕНО, ЩОБ ВІДОБРАЗИТИ НОВІ СТАНДАРТИ?
- ЯК ІВА ВСТАНОВЛЮЄ СТАНДАРТИ?
ЯКИЙ ПОТОЧНИЙ ГРАФІК?
- 2021 рік:
- Дослідження та бенчмаркінг для розробки та пропозиції нової концепції.
- ЗАВЕРШЕНО
- Дослідження та бенчмаркінг для розробки та пропозиції нової концепції.
- 2022 рік:
- Широке залучення зацікавлених сторін. Перегляд та розробка нових запропонованих Стандартів на основі досліджень та пропозицій зацікавлених сторін.
- ВИКОНАНО.
- Широке залучення зацікавлених сторін. Перегляд та розробка нових запропонованих Стандартів на основі досліджень та пропозицій зацікавлених сторін.
- 01.2023 – 03.2023 року:
- Перекласти проєкт для публічних коментарів.
- 01.03.2023 – 30.05.2023 року:
- Оприлюднення запропонованого проєкту нових Стандартів для громадського обговорення.
- Кінець 2023 року:
- Випустити нові Стандарти.
- 2023 рік:
- Оновлення Керівництва (практичних посібників) МКОПП та відповідних продуктів.
- Кінець 2024 року:
- Нові стандарти набувають чинності через 12 (TBD) місяців з дати випуску.
ЯКІ ОСНОВНІ ЗМІНИ ДО СТАНДАРТІВ?
Ось короткий огляд 10 основних змін, що пропонуються:
- Нова назва!
- Нова структура.
- Мета внутрішнього аудиту: Містить елементи чинного Визначення та Місії внутрішнього аудиту.
- Етика та професіоналізм: включає та розвиває чинний Кодекс етики.
- Корпоративне управління функцією внутрішнього аудиту: Зосереджується на відносинах між радою директорів та виконавчим директором з питань внутрішнього аудиту.
- Управління функцією внутрішнього аудиту: Зосереджується на вимогах до керівника служби внутрішнього аудиту щодо ефективного управління функцією внутрішнього аудиту.
- Надання послуг внутрішнього аудиту: Зосереджується на виконанні завдань з надання впевненості та консультування.
- Нові розділи в кожному стандарті.
- Нова мета внутрішнього аудиту.
- Нова сфера та стандарти етики та професіоналізму.
- Нова сфера корпоративного управління та стандарти.
- Нові та інші вимоги до програми забезпечення та підвищення якості (ПЗПЯ).
- Особлива увага державному сектору.
- Ретельний процес встановлення стандартів з підвищеною увагою до зацікавлених сторін та суспільних інтересів.
- Нові терміни та переглянутий і розширений Глосарій.
“Міжнародні стандарти професійної практики внутрішнього аудиту®” перейменовано на “Глобальні стандарти внутрішнього аудиту”.
Зміст шести елементів чинних МКОПП (Місія, Визначення, Кодекс етики, Основні принципи, Стандарти та Посібники з впровадження) включено до Глобальних стандартів внутрішнього аудиту та об’єднано у п’ять сфер, які більш чітко визначають ключові ролі та обов’язки:
Загалом, Глобальні стандарти внутрішнього аудиту були розроблені для того, щоб забезпечити більшу ясність і допомогти внутрішнім аудиторам забезпечити високу якість роботи. Кожен стандарт міститиме розділи, що описують вимоги стандарту, а також міркування щодо впровадження вимог та надання доказів відповідності вимогам. “Міркування щодо впровадження” пропонують загальні та бажані практики для впровадження вимог, а “міркування щодо надання доказів відповідності” є прикладами рекомендованих способів демонстрації того, що вимоги були впроваджені. Ці розділи включають інформацію з існуючих Посібників з впровадження та інших авторитетних керівництв, а також, за необхідності, містять нюанси для державного сектору та невеликих служб внутрішнього аудиту.
Мета внутрішнього аудиту – перший розділ нових Стандартів – включає Місію внутрішнього аудиту та Визначення внутрішнього аудиту і вперше розглядає, як внутрішній аудит допомагає організації служити суспільним інтересам.
Кодекс етики було включено до розділу Стандартів “Етика та професіоналізм”. Крім того, ця область містить стандарти належної професійної ретельності, професійного скептицизму та мінімальні вимоги до безперервного професійного розвитку для всіх внутрішніх аудиторів.
Уточнено визначення та використання терміну “рада” і роль ради в управлінні функцією внутрішнього аудиту. Обов’язки ради, пов’язані з функцією внутрішнього аудиту, які непрямо чи опосередковано зазначалися в існуючих стандартах, викладені більш прямо і чітко. До них відносяться обов’язки, пов’язані з наглядом за діяльністю виконавчого директора з питань внутрішнього аудиту та функції внутрішнього аудиту, включаючи зовнішню оцінку якості.
Існують нові роз’яснення та вимоги до ПЗПЯ, включаючи опис вимог до нагляду за програмою з боку ради директорів та вимогу, щоб принаймні один рецензент у зовнішньому огляді якості був сертифікованим внутрішнім аудитором (СІА).
“Державний сектор” тепер визначено у запропонованому глосарії Стандартів, а новий розділ “Міркування щодо впровадження” спеціально присвячений інформації, яка допоможе внутрішнім аудиторам у державному секторі.
Громадські інтереси навмисно враховувалися при створенні нового процесу встановлення стандартів та Мети внутрішнього аудиту, а також при оновленні інших стандартів з метою врахування інтересів зацікавлених сторін.
Для забезпечення ясності у запропонованих Стандартах вводяться та визначаються такі терміни, як “критерії”, “умова”, “факт”, “невід’ємний ризик”, “залишковий ризик”, “толерантність до ризику” та “першопричина”, які зазвичай використовуються при виконанні послуг внутрішнього аудиту.
ЯК ЗМІНЮЄТЬСЯ МКОПП?
Шість елементів з існуючих МКОПП будуть включені до нових Глобальних стандартів внутрішнього аудиту і більше не існуватимуть як незалежні елементи.
-
-
- Нові МКОПП об’єднають усі окремі обов’язкові елементи чинної концепції разом з Настановами з впровадження в нові стандарти.
- Настанови все ще існуватимуть як рекомендований елемент у нових МКОПП, що дозволяє приділяти більше уваги практиці та предметам внутрішнього аудиту.
- Крім того, в якості доповнення до Стандартів і Настанов розглядається можливість створення Тематичних вимог. Вони призначені для своєчасного та стислого розгляду нових тем.
-
ЯК Я МОЖУ ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ ТА ВЗЯТИ УЧАСТЬ?
-
-
- Додайте цю сторінку (https://bit.ly/3IBgTxH) до закладок і переглядайте її для отримання найактуальнішої інформації.
- Обговоріть з колегами та місцевими членами ІВА запропоновані зміни до Стандартів.
- Підготуйтеся до перегляду та коментування проекту запропонованих Стандартів у період з 1 березня по 30 травня 2023 року.
- Ознайомтеся з цими додатковими ресурсами:
- НОВИНКА! Прочитайте Глобальні перспективи та ідеї: Оновлення стандартів у світі, що змінюється (https://bit.ly/3xvcEgE)
“Стандарти ІВА розвиваються” (https://bit.ly/3lKGXxj) Джуді Уорнер на сайті InternalAuditor.org - “Виховання кращого аудитора: Встановлення стандартів внутрішнього аудиту в інтересах суспільства” (https://bit.ly/3I7xveZ) доктора Лілі Бі на сайті InternalAuditor.org
- НОВИНКА! Прочитайте Глобальні перспективи та ідеї: Оновлення стандартів у світі, що змінюється (https://bit.ly/3xvcEgE)
-
ХТО ПОВИНЕН ВІДПОВІСТИ НА ПРОЕКТ ГРОМАДСЬКОГО ОБГОВОРЕННЯ?
Перебудова МКОПП та його елементів, яку проводить ІВА, призведе до появи нових обов’язкових стандартів, що матимуть вплив на весь світ. ІВА здійснює цей проект, беручи до уваги суспільний інтерес і те, як нові стандарти сприятимуть підвищенню загальної довіри громадськості до аудиту. Окрім практиків внутрішнього аудиту, ІВА вітає участь та коментарі від окремих осіб та організацій, у тому числі
-
-
- Міжнародних розробників стандартів.
- Регуляторні та наглядові органи.
- Організації, які впливають на корпоративне управління, цінні папери, фінансову стабільність та суспільні інтереси.
- Громадські організації та організації державного сектору.
-
ЩО БУЛО ЗРОБЛЕНО ДЛЯ СТВОРЕННЯ ПРОЕКТУ НОВИХ СТАНДАРТІВ?
Відповідно до процесу управління, щонайменше раз на три роки Рада з Міжнародних стандартів внутрішнього аудиту зобов’язана розглядати питання про необхідність внесення змін до Міжнародних стандартів професійної практики внутрішнього аудиту. Починаючи з 2020 року, Рада зі стандартів розпочала проект з перегляду не лише Стандартів, а й МКОПП – концептуальної основи, яка містить Стандарти, – щоб визначити, чи залишаються вони адекватними для керівництва поточною практикою внутрішнього аудиту в сучасному глобальному ландшафті, що швидко змінюється. На основі ґрунтовних досліджень та отриманої інформації Рада зі стандартів вирішила переглянути МКОПП та Стандарти таким чином, щоб вони відповідали інтересам зацікавлених сторін, а також слугували кращим орієнтиром для внутрішніх аудиторів та організацій, яким вони служать.
Проект “Еволюція Міжнародних концептуальних основ професійної практики” мав на меті досягнення п’яти основних цілей:
-
-
- Спростити структуру МКОПП.
- Уточнити та узгодити всі елементи.
- Забезпечити своєчасність, практичність і застосовність Стандартів і Керівництв, а також їх відповідність новим темам.
- Інформувати та пропагувати стандарти не лише серед внутрішніх аудиторів, але й серед зацікавлених сторін та регуляторних органів.
- Підвищувати ефективність та якість внутрішнього аудиту, а також зберігати та примножувати цінність організації.
-
Рада зі стандартів також провела широке дослідження світових органів, що встановлюють стандарти, з метою порівняльного аналізу та отримала консультації від Наглядової ради МКОПП щодо процесу встановлення стандартів. Рада зі стандартів удосконалила свій процес встановлення стандартів, щоб забезпечити належний внесок зацікавлених сторін, включаючи врахування суспільних інтересів.
У 2021 та 2022 роках Рада зі стандартів звернулася до
-
-
- 3 600 фахівців з внутрішнього аудиту зі 159 країн світу за допомогою опитування 2021 року.
- Представників 114 глобальних афілійованих організацій ІВА через вебінари, опитування, особисті та віртуальні сесії запитань і відповідей, а також на двох засіданнях Глобальної асамблеї.
- Понад 70 організацій зацікавлених сторін, включаючи регуляторні органи та органи, що встановлюють стандарти.
- 5 000 фахівців-практиків та зацікавлених учасників, які взяли участь у відкритому вебінарі з детальним описом запропонованих змін.
-
КОЛИ БУДУТЬ ОНОВЛЕНІ ІСПИТИ ДЛЯ ПРАКТИКІВ З ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ ТА ІНШІ ПРОДУКТИ І ПОСЛУГИ ІВА ВІДПОВІДНО ДО НОВИХ СТАНДАРТІВ?
Поточний графік впровадження нових стандартів передбачає кінець 2024 року як дату набрання чинності новими стандартами. Наприкінці 2023 року ІІА опублікує офіційний план переходу на нові продукти та послуги. Іспити не будуть оновлені до набрання чинності новими стандартами.
КОЛИ НОВІ СТАНДАРТИ НАБУДУТЬ ЧИННОСТІ ДЛЯ ОЦІНЮВАННЯ ЯКОСТІ?
Стандарти набудуть чинності для оцінювання якості через 12 місяців після їх опублікування. Існує кілька варіантів проведення наступної оцінки якості. Якщо наступне оцінювання має відбутися у 2023 або на початку 2024 року, ви повинні провести його відповідно до чинного МКОПП. Якщо ваша оцінка має відбутися наприкінці 2024 або у 2025 році, ви можете прискорити її проведення згідно з чинним МКОПП у 2023 або на початку 2024 року. Якщо ваша оцінка має відбутися у 2025 році, ви можете обрати оцінку прогалин, яка буде проведена Службою якості Інституту у 2024 році, щоб оцінити вашу готовність до впровадження нових стандартів.
КОЛИ ПОСІБНИК З ОЦІНКИ ЯКОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ВНУТРІШНЬОГО АУДИТУ БУДЕ ОНОВЛЕНО, ЩОБ ВІДОБРАЗИТИ НОВІ СТАНДАРТИ?
Поточний посібник з оцінки якості залишається чинним до моменту його оновлення. Після затвердження нових Стандартів новий посібник з оцінки якості буде опублікований наприкінці 2023 або на початку 2024 року. Очікується, що новий посібник міститиме вказівки щодо нових Стандартів, а також інші настанови, видані на підтримку нових Стандартів.
ЯК ІВА ВСТАНОВЛЮЄ СТАНДАРТИ?
Рада з міжнародних стандартів внутрішнього аудиту відповідає за постійний перегляд та оновлення стандартів. Рада зі стандартів переглянула свій процес встановлення стандартів, щоб забезпечити його суворість, прозорість та реагування на запити зацікавлених сторін. Результатом цього стало посилення уваги до встановлення стандартів в інтересах суспільства та вдосконалення підходу до отримання та ретельного розгляду пропозицій від зацікавлених сторін, які зацікавлені в майбутньому стандартів внутрішнього аудиту.
ІВА створив керівну структуру для встановлення стандартів, яка включає в себе
-
-
- Постійно діючу структуру (Рада з міжнародних стандартів внутрішнього аудиту), яка представляє збалансовану, різноманітну та глобальну участь.
- Належний процес, який сприяє розробці своєчасних, актуальних і високоякісних стандартів, щоб йти в ногу зі значними змінами у професії внутрішнього аудиту та одночасно забезпечувати прозорість і змістовну підзвітність перед зацікавленими сторонами.
- Незалежний нагляд з боку незалежної наглядової ради (IPPF Oversight Council) для забезпечення дотримання Радою зі стандартів належного управління та належних процедур, врахування думки всіх зацікавлених сторін та служіння суспільним інтересам. До складу Наглядової ради входять представники Міжнародної федерації бухгалтерів (IFAC), Міжнародної організації вищих органів фінансового контролю (INTOSAI), Національної асоціації корпоративних директорів (NACD), Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) та Світового банку.
-
У березні 2022 року Наглядова рада МКОПП спільно з Міжнародним інститутом внутрішніх аудиторів (ІВА) випустила “Концептуальні засади встановлення стандартів внутрішнього аудиту в інтересах суспільства“.